+420 777 293 121 zivnostenske-pujcky@email.cz

Zvýšení limitu pomůže prý jen OSVČ na hraně švarcsystému

Ministerstvo financí i nadále odmítá zvýšení hranice mezního příjmu, ze kterého se počítá maximální výše výdajů, na 2 miliony korun, tedy na úroveň, která platila do konce minulého roku. Poslanecký návrh naprosto přehlíží skutečnost, že při příjmu nad 1 mil. Kč se ve většině případů podnikatel automaticky stává plátcem DPH a musí vést přehled všech svých výdajů, uvedla Alena Schillerová, podle které je i stávající hranice 1 milionu Kč dostačující a spadá do ní 84 % OSVČ.

Kdyby návrh prošel, podle Schillerové by přinesl nárůst rozdílu ve zdanění mezi jednotlivými skupinami obyvatel. „Vedle často zmiňovaného rozdílu mezi zaměstnanci a podnikateli by návrh vedl i ke zvýšení rozdílů ve zdanění mezi jednotlivými skupinami osob samostatně výdělečně činných. Výhodu by získali ti, kteří ke svému zaměstnání potřebují minimum výdajů, tj. typicky podnikatelé na hraně tzv. švarcsystému. Těmto podnikatelům totiž výdajové paušály umožňují často uplatnit v zásadě násobně více výdajů, než reálně vynaloží,“ komentovala Schillerová a dodala: „Naopak u profesí, které mají vyšší nákladovost, nemá tento posun větší význam. Opětovné zvýšení limitu byt tak vůbec nevedlo k opozicí deklarovanému snížení administrativy, ale pouze k rozšíření prostoru pro daňovou optimalizaci bez změny administrativní zátěže.“

 
 

Návrh má však velkou šanci projít navzdory odporu ministerstva a hnutí ANO. V prvním čtení jej, kromě předkladatelů z ODS, podpořili překvapivě například sociální demokrati, jejichž minulá vláda snížení zastropování paušálů schválila. Návrh navíc před měsícem schválil i Rozpočtový výbor Sněmovny, kde pro jeho schválení hlasovali kromě ODS, Pirátů, ČSSD také poslanci TOP 09 a KSČM.

 

Článek byl převzat z ipodnikatel.cz