+420 777 293 121 zivnostenske-pujcky@email.cz

Trend potvrzen, počet OSVČ hlavních po letech opět roste. Je to důvod k radosti?

 

Podle odborníků stojí za prolomením poklesu z let 2011 až 2017 několik faktorů. Daří se především ekonomice, což má mimo jiné vliv na růst mezd. V kombinaci s tím, že je extrémně nízká nezaměstnanost, lidé rekordně utrácí. To se následně projevuje v malém obchodě a službách, tedy v doménách živnostníků. Do samostatné výdělečné činnosti se tak pouští i lidé, kteří se před lety například obávali nedostatečné poptávky.

 

Počet podnikatelů na plný úvazek opět roste

Na začátku letošního roku došlo po sedmi letech opět k meziročnímu nárůstu počtu OSVČ (osob samostatně výdělečně činných) hlavních. Jak ukazují data České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) k polovině roku, nešlo o náhodu a zájem o samostatnou výdělečnou činnost opravdu narůstá. Zatímco k 30. červnu 2017 působilo v Česku 585 296 OSVČ hlavních, ke stejnému datu letošního roku se jednalo o 591 004 OSVČ hlavních. Počet OSVČ hlavních tak vzrostl o necelých 6 tisíc.

Zájem o podnikání jako hlavní činnost vzrostl i vůči počátku letošního roku, jde ale o běžný sezónní trend. Jak totiž ukazují dlouhodobé statistiky, jde o trendovou záležitost, ke které dochází už v několika posledních letech. Ke konci března se vždy počet OSVČ hlavních sníží oproti konci předchozího roku, aby se následně jejich počet k 30. červnu zase zvýšil.

Za nárůstem stojí růst ekonomiky

Za nárůstem stojí podle odborníků několik faktorů, tím hlavním však bezesporu je růst ekonomiky. Podle nás je za pozitivním trendem, který je již druhým rokem, více faktorů. Nesporně se projevuje fakt, že se nám celkově ekonomicky daří, což má vliv na růst mezd, který je v posledních dvou letech více jak 8 %, což se v kombinaci s tím, že je extrémně nízká nezaměstnanost projevuje tím, že se utrácí. To se následně projevuje v malém obchodě a službách, tedy doménách živnostníků, uvedl serveru Podnikatel.cz Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR). Havlíček rovněž věří, že nárůstu pomohla i sama asociace, která v posledních třech letech spustila masivní kampaň právě na podporu živnostníků.

Přestože opět po letech množství OSVČ hlavních vzrostlo, důvod k velké euforii to zrovna není. S ohledem na celkové počty OSVČ v ČR, tedy asi 1 milion osob, je vlastně zarážející, jak nízká jsou čísla nárůstu počtu OSVČ, upozornil Radomil Bábek, předseda Podnikatelských odborů. Stále se navíc nacházíme na nižších číslech než například v roce 2015, kdy v tuzemsku působilo 592 538 OSVČ hlavních. A na rekordní rok 2009, kdy zde podnikalo 666 tisíc podnikatelů, aktuálně ztrácíme 75 tisíc OSVČ hlavních.

Zároveň se na aktuálním nárůstu může dle některých hypotéz částečně podílet i švarcsystém, a to paradoxně kvůli tomu, že se ekonomice daří. Raketově totiž rostou mzdy, letos o 8,6 %, příští rok zhruba o 8 %. Pro řadu zaměstnavatelů se tlak na růst mezd, který není doprovázen adekvátním nárůstem produktivity práce, stává brzdou pro další fungování či pro investice. V ČR je jedno z nejvyšších zdanění práce a každá koruna, co zaměstnavatel zaměstnanci přidá, jej stojí další korunu, kterou musí zaplatit státu. Někteří zaměstnavatelé tak „přidají“ zaměstnanci tím, že se s ním dohodnou na přechod na OSVČ, tedy na švarcsystému. Zaměstnavatel platí stejně, ale zaměstnanec dostane více. Jde ovšem o nelegální postup.

Ženy táhnou rozmach OSVČ vedlejších

Zatímco u OSVČ hlavních došlo letos ke změně trendu, u OSVČ vedlejších se prakticky nic nezměnilo a jejich počet neustále narůstá. Oproti loňsku přibylo skoro 12 tisíc OSVČ vedlejších a ČSSZ jich aktuálně eviduje 417 352. Stejně jako v případě poklesu OSVČ hlavních i u nárůstu OSVČ vedlejších existuje několik příčin, hlavní však je nárůst žen – podnikatelek.

 

Jedná se o ženy po mateřské, ženy 55+ a dále ženy, které si přivydělávají vedle svého pracovního poměru. Do určité míry je to vynucený režim, protože si tím vytvářejí pružnější pracovní dobu. Je to jednoznačně důvodem socializace zákoníku práce, který je stále rigidnější, tváří se, že dává větší prostor zaměstnancům, ale opak je pravdou,upřesnil Karel Havlíček z AMSP ČR. Díky situaci na trhu práce a v ekonomice jsou k výdělečné činnosti motivovány i další skupiny, jako jsou třeba maminky na mateřské, senioři nebo manželky, které byly dosud v domácnosti, ale třeba nebyly evidovány na úřadech práce, souhlasí Miroslav Diro, mluvčí Hospodářské komory ČR.

 
 

Růst OSVČ vedlejších je podle odborníků za současných podmínek přirozený jev. Ne každý má odvahu začít podnikat. Řada lidí podniká v souběhu se zaměstnáním kvůli bezpečí a jistotě příjmu z pracovního poměru. Nezanedbatelné není ani to, že v takovém případě lze lépe optimalizovat i odvody na sociální a zdravotní pojištění. A samozřejmě řada zaměstnanců si pořizuje živnostenský list jen kvůli příležitostným přivýdělkům, jejichž nabídka je při současné situaci na trhu práce velká, uzavřel Diro.

 

Článek byl převzat z ipodnikatel.cz